Informační systém škol v cloudu

Cloudové služby jsou trendem v IT už několik let. V běžném životě je využíváme k práci i zábavě stále více, aniž bychom si to nějak výrazně uvědomovali. Ale co školská zařízení? Dá se i v případě veřejného sektoru v souvislosti s cloudem mluvit o trendu?

Sžily se i orgány veřejné moci s představou, že jsou jejich aplikace a data uloženy nikoliv na dosah ve vlastní budově, ale v datovém úložišti, třeba i stovky kilometrů daleko?

Zdá se, že ANO!  A zdá se, že minimálně stejně jako s rozvojem technologií to souvisí s tím, v jaké době se nacházíme. Nemine týden, abychom se nedočetli o nějakém kybernetickém útoku.

Prostředí internetu se stává stále nebezpečnějším a je jedno, zda jsme velkým ministerstvem nebo malou organizací. Čelit rizikům musíme všichni!

Větší bezpečnost i flexibilita
Dalším faktorem dneška je skutečnost, že žijeme v době po covidu, kdy jsme objevili kouzlo home office. Ten přináší zaměstnancům vyšší komfort, ale samozřejmě i vyšší nároky na flexibilitu ze strany zaměstnavatelů. Tyto výhody si obě strany chtějí zachovat i nadále.
Co také přetrvává, nedostatek kvalifikovaných odborníků. Potýká se s tím soukromý sektor i ten veřejný. Zejména pro malé organizace je tak náročné sehnat kvalitního člověka, který se bude starat o hardware, software, počítačovou síť, bezpečnost, zálohování atd.
A v neposlední řadě nás v důsledku inflace a očekávaných hospodářských problémů čeká čas šetření na všech úrovních. Nečekaná nutná investice třeba do nového serveru může být problém.
Provozování informačních systémů v cloudu může být cestou, jak se s těmito novými podmínkami vyrovnat. Jak zvýšit bezpečnost dat, zajistit práci lidí z domova, snížit náklady na vlastní infrastrukturu a vyrovnat se s nedostatkem odborníků.

Nové právní ukotvení cloud computingu v podobě zákona DEPO a cloudových vyhlášek navíc dává uživatelům garanci, že dodavatelé zapsaní v katalogu cloudových služeb musí plnit vysoké nároky na funkčnost a bezpečnost.

Od centrálních úřadů až po domov seniorů
Výsledná podoba informačního systému třeba takové obce či školy pak může vypadat jako kombinace v cloudu provozovaných modulů pokrývající hlavní agendy (ekonomika, mzdy a personalistika, spisová služba a správní agendy) a kancelářských aplikací.

V cloudu lze provozovat v podstatě celé portfolio společnosti Gordic.

Zvláštní pozornost si určitě zaslouží dva produkty: elektronická spisová služba a portál občana.
Gordic připravil jednoduchou cloudovou spisovou službu, která díky speciální Ultimate multilicenci v sobě zahrnuje vše, co může každá malá organizace v oblasti správy dokumentů potřebovat.

Osobní portál občana je zase aplikací, která pokrývá oblast digitální služeb včetně integrace s platební bránou. Jedná se o v cloudu MS Azure provozované, technologicky nezávislé řešení.

Co na to uživatelé?
Pro běžného uživatele se s přesunem do cloudu nic zásadního nemění. A dosavadní reakce jsou většinou pozitivní. Pracovníci oceňují zejména už zmiňovanou nepřetržitou dostupnost. Třeba pracovnice účtárny se může přesvědčit z domova, že je vše v pořádku zaplaceno a nemusí na problém myslet do druhého dne.
Obecně provoz v cloudu výrazně zvýšil flexibilitu pracovníků a jejich možnost alespoň dílčího zapojení se do práce v době pracovní neschopnosti, karantény, ošetřování dětí atd. Přičemž bezpečnost přístupu je zvýšena dvoufaktorovou autentizací.

Pokud máte zájem o naše cloudové služby, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi se vám budeme věnovat.

Pomáháme vám usnadnit vaši práci

Cloud.jpg

Zdroj: www.gordic.cz